Võru piimakombinaadi kunagise territooriumi serva kerkinud uutes tootmis- ja laohoonetes on käivitatud tootmisliin, millel villitakse klaaspudelitesse Haanja mineraalvett. Vesi tuuakse maapinnale jää-aja aegsest n-ö veemaardlast enam kui 500 meetri sügavuselt. Tehas läheb kokku maksma ca 2,7 miljonit eurot ning kuulub Silikaat Grupi kaudu suurärimees Vello Kunmanile, kes ka varem Kagu- ja Lõuna-Eestisse on investeerinud.

„Olen hää sõbraga ühe ettevõtte püsti pannud, Luha 51 hoones, seal kus vanasti oli piimakombinaadi katlamaja. Rajatud on kaks uut suurt viilhalli. Ühes on tootmine, teises on laohoone. Hakkasime nüüd mineraalvett tootma, mille nimi on Haanja,” alustab võrukas Urmas Kalda tagasihoidlikult.

Mehe sõnade kohaselt tuleb vesi Haanja kõrgustiku serva alt 540 meetri sügavuselt ja on aus jääaja vesi.

„Oleme Haanja mineraalvee müügiga juba alustanud ning koostiselt ja maitseomaduselt on see vägagi sarnane samalt geoloogiliselt horisondilt puuritavale Värska mineraalveele, ka mineralisatsioon olla sama, vaid naatriumkloriidi on ivake vähem ja seega ka maitse mitte nii väga soolane,” kirjeldab Kalda uue mineraalvee maitseomadusi.

Tema sõnul tuleb vee puhtust ja keemilist koostist pidevalt mõõta ja riigile aru anda. Väga oluline olla ka filtrite kasutamine, mis kõik kokku olevat omaette teema ja teadus. Loomulikult tuleb riigile tasuda mineraalvee eest loodusressursi maksu, mis on ligi kümme korda suurem kui tavalise vee puhul.

Hetkel villitakse Haanja vett Järvakandist tellitavatesse pooleliitristesse klaaspudelitesse, kuid projekteerimisel on poolteist miljonit eurot maksev teinegi tootmisliin, mis võimaldab mineraalvett villida ka plasttaarasse.

Asi sai alguse juba eelmise riigikorra ehk nõukogude aja lõppedes, kui Võrru taheti mudaravilat ja spaad rajada ning ka mineraalvett ammutama hakata. Teostati ka vastavad puurimised, siis aga muutus riigikord, asi jäi soiku ning kogu ala kasvas võssa. Nüüd on võsa maha võetud, puurkaevud restaureeritud, kaevud peale rajatud ning riigilt saadud looduslikule Haanja mineraalveele tunnustus.

Mineraalvee tehas kuulub ettevõttele Luha500 OÜ, millest lõviosa omakorda kuulub suurärimees Vello Kunmanile. Seega on Võru veetehas üks Silikaat Grupi enam kui 30 tütarettevõttest, nagu ka Tartumaal Haagel vett villiv tehas.

Nõnda on Vello Kunmanist saanud Eestis oluline vee-ettevõtja, sest lisaks tema gruppi kuuluvatele Võru ja Haage veetehastele toodetakse mineraalvett veel vaid Värskas ja Häädemeestel.

Uurides Kalda käest tema seost Eesti ühe jõukaima suurärimehega, selgub, et omal ajal õpiti koos ülikoolis energeetikat.

Varasemast on LõunaLeht kirjutanud Vello Kunmani investeeringutest Kubija unespaa ja Luha lihatööstuse arendamisel.

Kokku läheb veetehas koos tootmisliinidega maksma ca 2,7 miljonit eurot.

Hetkel on tuliuue veetehase toodang müügil Võru Maksimarketis ja Haanjas nii suusakeskuses kui ka Suure Muna kohvikus.

„See on alles algus, hakkan otsima uusi müügikohti ja -võimalusi, kindlasti saab väikehulgi koguseid osta ka otse tehasest,” tõdes tehase juht Kalda.

Autor: URMAS PAIDRE